لامپ فلورسنت تک کلاهک نصبش در خیابان ممنوع شد

در قرن شانزدهم، اولین نشانه های روشنایی عمومی ثابت و دائمی با تولید لامپ فلورسنت تک کلاهک ظاهر شد.

برای اولین بار کلمه “الکتریک” در یک رساله علمی به کار رفته است. در سال 1524 در پاریس اولین تلاش برای سیستم روشنایی ثابت با قرار دادن فالوت ها، یعنی گلدان های بزرگ پر از زمین، در گوشه و کنار خیابان ها انجام شد. 

بعداً فالوت ها با فانوس هایی با شمع جایگزین می شوند. پایتخت های دیگر از پاریس الگو می گیرند.

در آمستردام فرمانی در سال 1579 مقرر می‌دارد که چراغ‌هایی که روی پل‌های شهر قرار می‌گیرند، از غروب روشن می‌شوند و صاحبان میخانه‌ها و مسافرخانه‌ها را ملزم می‌کند تا چراغی را بالای در اتاق روشن نگه دارند تا ساعت ده شب.

 کلمه “الکتریک” (از یونانی elektron – کهربا) برای اولین بار در سال 1600 در “De Magnete” توسط ویلیام گیلبرت (1544-1603) استفاده شد.

لامپ

در سال 1667 اولین سیستم روشنایی عمومی در پاریس متولد شد: این سیستم شامل 1000 فانوس با شمع های پیه بود که با طناب ها در وسط خیابان آویزان شده بودند.

نورپردازی محدود به ماه های زمستان باعث شد پاریس لقب “ویل لومیر” را به خود اختصاص دهد. اولین شهر ایتالیایی که از پاریس الگوبرداری کرد تورین است.

در سال 1675، معاون شهر از «نیت مادام رئال [ماریا جیووانا باتیستا دی ساووا نمورس] مطلع شد که خیابان‌ها باید آزاد باشند، و همچنین فانوس‌ها باید بالای گوشه‌ها روشن باشند تا بتوان در شب راه رفت.

فرمان سلطنتی ویتوریو آمدئو دوم ساووی که در 18 دسامبر 1727 صادر شد، پیش‌بینی کرد: «… بیایید مشخص کنیم چه کسی جرات شکستن یا انجام تلاش دیگری علیه لنترونی‌ها را دارد، جریمه دویست اسکدی طلا… و برای سال دوم پنج زندان…».

مردم اغلب به نوآوری‌ها که به‌عنوان شکل‌های اضافی کنترل تلقی می‌شوند، با عصبانیت واکنش نشان می‌دهند، و اقدامات خرابکارانه متعددی وجود دارد. آسیب رساندن به لامپ فلورسنت تک کلاهک خیابان تبدیل به اقدامی برای شورش علیه نظمی می شود که فانوس ها نماد آن هستند.

به تدریج خیابان ها توسط فانوس های پیه ای که توسط تیرهای چوبی یا بازوهایی که از دیوارهای ساختمان ها بیرون زده اند، روشن می شوند.

متعاقباً روغن گیاهی جایگزین پیه می شود. نورپردازی خانه ها با لامپ فرانسوا آمی آرگاند پیش می رود. این نوآوری شامل یک فتیله توخالی است که در یک لوله شیشه ای وارد شده است که شعله ای بسیار روشن و بدون دود تولید می کند.

دستگاهی که می تواند فتیله را بالا و پایین کند، امکان تنظیم شعله را فراهم می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.