برنج کامفیروزی درجه یکی که موجب اخراخ دیپلمات ایتالیایی شد

برنج کامفیروزی درجه یک (Oryza sativa) یکی از مهم ترین و قدیمی ترین مواد غذایی اصلی هند و سایر کشورهای آسیایی است. برنج اولین بار در دوره یاجورودا (آچایا 2009) (1500-800 قبل از میلاد) هندوئیسم ذکر شد.

کل تولید غلات غذایی در هند طی سال های 2008 تا 2009 به حدود 234.47 میلیون تن می رسد که از این میان تولید برنج حدود 42 درصد (99.18 میلیون تن) را تشکیل می دهد.

از نظر تاریخی، رژیم غذایی هندی سرشار از کربوهیدرات است و 60 تا 70 درصد از کل کالری را تشکیل می دهد. غلات همچنان جزء اصلی رژیم غذایی هند هستند (پریما 2006) و در بسیاری از مناطق هند، برنج منبع اصلی و اصلی کربوهیدرات در رژیم غذایی است.

در گذشته، برنج کوبیده شده با دست (با حفظ برخی از ترکیبات سبوس و جوانه) در هند مصرف می شد (آچایا 2009). با این حال، امروزه به دلیل ظهور تکنولوژی مدرن آسیاب که عملکرد برنج سر را بهبود می بخشد، برنج دستکوب شده به طور گسترده ای با برنج آسیاب شده (صیقل داده شده) جایگزین شده است.

برنج

در این فرآیند آسیاب، برنج قهوه ای (غلات کامل، 0% پولیش) آسیاب می شود تا لایه سبوس جدا شود تا برنج سفید صیقلی (دانه تصفیه شده) تولید شود که فاقد سبوس، اجزای جوانه است و فقط حاوی آندوسپرم نشاسته ای است. یک مطالعه اخیر نشان داده است که ساکنان جنوب شهری هند تقریباً نیمی از کالری خود را از مصرف غلات تصفیه شده به دست می آورند (Radhika et al. 2009).

برنج قهوه ای در مقایسه با برنج کاملا صیقلی یا سفید حاوی نسبت های بیشتری از فیبر غذایی، پلی فنل ها، γ-اوریزانول، ویتامین های B و مواد معدنی است (Dinesh Babu et al. 2009). بیشتر این مواد مغذی مفید برای سلامتی در لایه های محیطی هسته برنج متمرکز شده اند (Juliano 1985; Itani et al. 2002) و در طی صیقل دادن حذف می شوند.

نشان داده شده است که غذاهای غلات کامل باعث بهبود حساسیت به انسولین و کاهش خطر و بروز دیابت نوع 2 می شوند. ما قبلاً گزارش داده‌ایم که مصرف بیشتر غلات تصفیه شده با مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 در میان سرخپوستان آسیایی که معمولاً رژیم غذایی پر کربوهیدرات مصرف می‌کنند که عمدتاً از برنج سفید صیقلی گرفته می‌شود، مرتبط است.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.